Booking.com
top of page
  • Yazarın fotoğrafıBalondan Dünya

Bolu Gezi Rehberi: 4 Mevsim Tek Şehir

Bolu, pek çok mevsimin ama özellikle de sonbaharın en sevilen duraklarından. Baharda renkleriyle, kışın karlı haliyle büyülüyor. Hangi mevsimde olursa olsun Bolu rotanız için bilgiler geliyor.


Yedigöller

ULAŞIM REHBERİ

Ulaşımı özel araçla sağladık. Otobüsle ulaşım da mümkün birçok şehirden. Merkezde kalmayacaksanız Abant'a otogardan dolmuşlar ile geçebilirsiniz ama Yedigöller'e böyle bir ulaşım yok. Taksi kullanılabilir. Ancak çevreyi gezme niyetiniz varsa sadece göl kenarı veya Yedigöller'de kalmak gibi bir düşünceniz yoksa özel araçla gitmenizi veya araç kiralamanızı öneririz. Not: Özel araçla giderseniz yol üstünde Sapanca, Göynük veya Nallıhan gibi yerlere de uğrayabilirsiniz.


KONAKLAMA REHBERİ

Birkaç yer gezeceğimiz için orta nokta bir yer olarak merkezi seçtik ve Hampton by Hilton Bolu'da kaldık. Hem fiyat olarak muadillerine göre uygundu, hem de merkeze araçla 8 dk mesafedeydi.

🌳 Doğa ile iç içe konaklama seçenekleri de Bolu için revaçta. Büyük Abant Oteli'ni bu konuda çok seviyoruz. Abant Gölü kenarında. Yarım pansiyon hizmet veriyor. Öğünler kaliteli ve lezzetli. Gün içinde Göl Cafe'de alabalık veya sucuk ekmek yiyebilirsiniz. Masal Evleri, Topuk Yaylası veya Yedigöller'deki bungalovları tercih edebilirsiniz. Mevsim uygunsa Yedigöller veya Sülüklü Göl'de kamp yapabilirsiniz.

AŞAĞIDAKİ LİNKTEN TELEFONUNUZDA VEYA TARAYICINIZDA VPN AÇARAK ARAMA VE REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ 🙌YEME - İÇME ÖNERİLERİ

Ovmaç çorbası, Abant kebabı, Mengen pilavı, Bolu köftesi, gözleme, kedibatmaz, bolu çikolatası gibi yöresel lezzetleri farklı farklı yerlerde denemek mümkün.

Biz nerelerde yedik ve başka nerelerde yenebilir diye bakarsak;


🍴 Maja Kırkpınar : Yol üstünde kahvaltı için uğrayabilirsiniz. Manzara harika, ortam ferah, hizmet güzel, kahvaltı bol çeşitli ve sıcaklar açısından oldukça zengin.


🍴 Kubbealtı : Yoğurtlu gözleme için adresiniz. Kesinlikle çok başarılı bir Bolu lezzetiydi.🍴 Mercani Restaurant : Yöresel yemekler için öneriliyor, biz tatlı yemeye gittik; tatlılar için orta karar diyebiliriz.


🍴 Göl Cafe: Abant Gölü'nün oraya gittiğinizde yemek için uğrayacağınız yer burası. Göl manzarasına karşı kahve, sucuk ekmek veya alabalık keyfi yapabilirsiniz. Bolçi: Mevzu bahis çikolata veya hediyelik yiyecek ise adresiniz burası.

🍴 Özcanlar Köfte: Dönüş yolunda bir yemek durağı burası da. Köfteleri, tatlıları çok lezzetli. Özellikle Tekirdağ rotasında mutlaka uğrayın.


🍴 Et Evi Bolu Çiftliği 🍴 Köfteci Hasan

🍴 Hanzade Restaurant


GEZİLECEK YERLER

Bolu'da ve çevresinde gidilecek yerlere de göz atalım. Detaylarından da yine burada bahsedeceğiz.

🚗 Nallıhan Kuş Cenneti

Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği yerde oluşmuş yapay bir sulak alan ekosistemi. Bugüne kadar alanda 191 kuş türü gözlenmiş. Bazı kuşlar için doğal yaşam alanı, bazıları içinse göç duraklarından biri. İpek Yolu rotasında yer alan Nallıhan Kuş Cenneti'nin özellikle Mayıs - Temmuz aralığında sulak halini görebilirsiniz. Biz Kasım ayında gittiğimizde su yoktu ama yine de manzarası oldukça etkileyiciydi. Giriş ücreti yok. Eskişehir - Ankara - Bolu illerinin oluşturduğu üçgenin tam ortasında yer alıyor. Herhangi birine olan yolculuğunuzda biraz yolu uzatıp Nallıhan Kuş Cenneti'ne uğrayabilirsiniz.


🚗 Akkaya Travertenleri

Direk yolun yanı olduğu için rahatlıkla görülebiliyor. Biz özellikle gezmek için durmadık. Pamukkale'den sonra çok ufak kalıyor. Traverten kısmına iniş yok. 🚗 Abant Gölü Tabiat Parkı

Göl kenarında bir doğa yürüyüşü ve üzerine yemek için , fotoğrafçılık için gidebileceğiniz bir yer. Pek aktivite olan bir yer değil. En sevdiğimiz Abant Gölü'nün yanındaki otellere kalmaya gelip kafa dinlemelik bir haftasonu geçirmek. Giriş ücretli.


🚗 Gölcük Tabiat Parkı

Abant'a göre çok daha fotojenik bir göl. Ufak bir yürüyüş yapıp rotanıza devam edebilirsiniz. Giriş ücretli. 🚗 Göynük

Sakin şehir (cittaslow) ünvanına sahip ve evleri ile ünlü olan bir ilçe. Nallıhan'a uğrama planınıza varsa burası da yolunuz üzerinde olacak, vaktiniz varsa buraya da uğrayabilirsiniz.


🚗 Yedigöller

Haftasonu çok kalabalık olduğunu ve gördüğünüz birçok fotoğraftaki ortamı yakalamanızın zor olduğunu belirtelim, ama yine de çok çok çok güzel.

Giriş ücretli ve haftasonu yoğun oluyor, erken gidip erken çıkmakta ve pazar gününe kalmamakta fayda var. Göller arası yürüyüş mesafesi çok çok fazla değil. Doğası harika. Ekim-Kasım aylarında renkler efsane.

Günübirlik gidebilir veya konaklayabilirsiniz. Kamp kurabilir veya Pisagor Evleri'nde kalabilirsiniz. Yemek için ise yol üstündeki mangalcılara uğrayabilirsiniz. Ormanda piknik de yapabilirsiniz. Gece kalacaksanız yanınızda her şeyiniz olsun.


🚗 Kartalkaya


🚗 Mudurnu 🚗 Karacasu Kaplıcaları 🚗 Seben Kaya Evleri 🚗 Çubuk Gölü Değirmenleri

ROTA ÖNERİMİZ 🚗 

1. Gün (Sabahtan yola çıkarsanız): - Maja Kırkpınar'da kahvaltı - Göynük

- Nallıhan Kuş Cenneti - Akkaya Travertenleri (Abant'ta kalacaksanız pas geçebilirsiniz, çünkü Bolu yolu üzerinde)

2. Gün - Yedigöller (Sabah erkenden giderseniz daha kolay giriş yapabilirsiniz, haftasonu ve bayramlar inanılmaz kalabalık oluyor) - Gölcük Tabiat Parkı - Abant Gölü Tabiat Parkı (orada konaklayanlar için ilk sıraya kayabilir ama Yedigöller'e gitmek için geç kalmayın )


Bolu'ya dair notlarımızın burada sonuna geldik 🙋‍♀️🙋‍♂️

Yazılarımızı kaçırmamak için bloğumuza abone olabilir ve bizi instagramdan (@balondandunya) takip edebilirsiniz.Keyifli tatiller,


Hazal&Enes
#balondandunya #gezginçift #gezirehberi #geziblogu #gezigünlüğü #geziblogger #seyahatblogu #rotamız #geziönerileri #bolu #boluabant #abant #abantgölütabiatparkı #yedigöller #yedigöllermilliparkı #tabiatparkı #doğadayız #haftasonugezmesi #haftasonukeyfi #nereyegitsek #berabergezelim #günübirlikgezi #haftasonuturu

677 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page