Booking.com
top of page
  • Yazarın fotoğrafıBalondan Dünya

Budapeşte: Gezilecek Yerler Rehberi

Güncelleme tarihi: 17 Eki 2021

Gündüzleri şehirde, geceleri festivalde geçen çılgın bir 5 gündü 😬🥳 Gelelim bu 5 günün detaylarına..Gezilecek Yerler

- Buda Kalesi

- Balıkçı Tabyası

- Matthias Kilisesi

- Parlamento Binası

- Zincir Köprü

- Budapeşte Merkez Hali

- Kahramanlar Meydanı

- Citadella, Gellert Tepesi ve mağarası

- Dohany Sokağı Sinagogu ** - Avrupa'nın en büyük sinagogu ve Neolog Yahudiliği'nin merkezi.

- Şehir parkı ve Vajdahunyad Kalesi

- Szechenyi Termal

- Tuna kıyısındaki ayakkabılar

- Terör Evi Müzesi ** - Macaristan'daki faşist ve komünist dönemle ilgili sergiler ve o dönemin kurbanlarıyla ilgili bir anıt var.

- Aziz Stefan Bazilikası **

- Vaci Utca

- Budapest Eye ** - London Eye'in Budapeşte versiyonu.

- Hospital in the rock ** - İkinci Dünya Savaşı'na hazırlanmak için 1930'larda Budapeşte'deki Buda Kalesi'nin altındaki mağaralarda oluşturulan bir hastane.

- Miniversum ** - Miniatürk gibi diyebiliriz.

(** Görmeye vaktimiz olmayanlar)


Budapeşte'ye ilk gittiğimiz gün Sziget'e yerleşmek ve alışmak ile geçti (Sziget yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz)


Ikinci gün ilk durağımız Zoo Cafe oldu; ancak yer bulamadığımız için başka güne bu planı erteleyip (rezervasyon imkanı da sunuyorlar) Budapeşte Merkez Haline gittik. Burası hem market, hem yeme alanı, hem manav gibi. Baharatlardan meyvelere, yemeklerden magnetlere birçok şeyi bulmak mümkün. Buradan çıkışta çevreyi turlayıp Sziget'e döndük, nehirde yüzme keyfimizden sonra konser alanına geçtik.Lana Del Reyli bir gecenin ardından sabah kahvaltımızı festival alanında Langosh ile yapıp tüm günü orada geçirdik. Biraz ağaç altı keyif, biraz alan keşfi, biraz eğlence..


Ertesi sabah soluğu merkezde aldık. Ulaşım için tren ve metro kurtarıcı.


İlk yerimiz Zoo Cafe oldu, yer bulabilmek için biraz daha erken gittik bu defa. Biraz tavşanla, biraz iguanayla, biraz kaplumbağayla oynadık derken tatlımızı da yiyip kalktık ve istikametimiz Zincir Köprü üzerinden Buda Kalesi oldu.
Budapest Eye

Budapest Eye da kaleye giderken yol üzerinde karşınıza çıkacak, küçük bir mola verip tur atabilirsiniz.

Buda Kalesi'ne yürüyerek veya füniküler için çıkmak mümkün. Tercihimiz hızlı olması için füniküler oldu (2020 tek yön bilet 1200 HUF; gidiş-dönüş 1800 HUF - EURO İLE ÖDEME KABUL EDİLMİYOR).Kaleye çıktığımızda ilk olarak Sandor Sarayı'nda nöbet değişimine denk geldik. Bolca fotoğraf molası ile kale sınırlarını dolaşmaya başladık. Kale alanı oldukça geniş. Gezilecek müzeler, kiliseler, dükkanlar ve restoranlar mevcut. Eski evlerin olduğu sokakları gezmeniz ve Budapeşte'nin en güzel manzarasına kale sınırlarından bakmanız mümkün. İçeride tabelalar mevcut, kolaylıkla gitmek istediğiniz yerlere yönlenebiliyorsunuz, aynı zamanda kaleyi gezmek için araçlı turlar da var. Fiyatları 8 Euro civarında (2020), Budapest Card ile ücretsiz. Matthias Kilisesi ve Balıkçı Tabyası kale sınırlarında bizim uğradığımız noktalar oldu. Kiliseye giriş ücretsiz, Balıkçı Tabyasına giriş ise ücretli, 1000 HUF (2020 fiyatı) ancaaak akşam 8 ve sabah 9 arasında giriş ücretsiz!

Balıkçı Tabyası, Budapeşte'nin en güzel manzarasını sunmakla birlikte oldukça da güzel ve Budapeşte şehrinin 1000.yılını kutlamak için yapılmış bir yapı.

Matthias Kilisesi ise 1015'ten bu yana hizmet veriyor (bunun yaklaşık 150 yılında Osmanlı'da cami olarak kullanılmış), hem dış hem iç yapısı ile Avrupa'nın nadir özellikte kiliselerinden.

Kalenin sınırlarını baştan sona gezmeye vakti olanlara bir diğer önerimiz de Budapeşte'ye daha da tepeden bakmak isteyenler için Magdalene Kilise Kulesi olur. O bakış için tek yapmanız gereken 1500 HUF vermek ve sonrasında 170 basamak çıkmak.

Müze ve resim sergisi sevenler için de kalenin en uç kısmında Ulusal Galeri ve Tarih Müzesi mevcut.

Kaledeki tüm yerlerle ilgili tarih ve fiyat bilgilerine buraya tıklayarak ve sonrasında "Buildings" kısmından tek tek binaları seçerek ulaşabilirsiniz.


Kale sonrasında Parlamento Binasının kapanış saati yaklaştığı için karşı kıyısında bir yürüyüş yapıp fotoğraflarımızı çekip festival alanına geçtik, kendimizi Dua Lipa ve niceleri ile eğlenceye bıraktık. Sizin bir kısıtlamanız yoksa kale sonrası rotanız parlamento ve hemen yakınındaki II. Dünya Savaşı sırasında Oklu Haç Partisi'nin izlediği politikalar sonucunda ölen Yahudiler anısına yapılmış olan "Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar" olabilir.


(Sırası ile fotoğraflar: Zincir Köprü, Zincir Köprü'den manzara, Buda, kaleye çıkış füniküleri, kaleden manzara, bayraklı yol, kaleden manzara, kale sınırındaki küçük dükkanlara örnek, Matthias Kilisesi, kilisenin içi, Balıkçı Tabyası, manzara, Parlamento Binası'na karşıdan bakış - Batthyany durağı)


Diğer günümüzü de yorgunluğumuzu atmak için festival alanında dolaşarak ve nehirde yüzerek geçirdik.


Son gün ise Kahramanlar Meydanı, Vajdahunyad Kalesi ve Szechenyi Termal'in içinde bulunduğu şehir parkına gittik. M1 metrosuna binip Hösök Tere veya Szechenyi Fürdo durağında inerek parka ulaşabilirsiniz.

Vajdahunyad Kalesi ve Kahramanlar Meydanı da önceden bahsettiğimiz 1000.yıl kutlamaları için yapılmış. Vajdahunyad Kalesi, aynı zamanda Dracula efsanesinin ve filmlerinin temeli olarak da düşünülüyor. Avluyu gezmek ücretsiz, müze kısmı ise 1600 HUF ve pazartesi günleri kapalı. Aralık ayında kalede bir de Christmas Market kuruluyor. Parkın ve kalenin güzelliğine doyduktan sonra Budapeşte'nin en ünlü ve belki de en güzel termaline (Szechenyi Termal) gittik. Biletleri online alırsanız 2020 giriş ücreti haftasonu ve tatillerde 24 Euro, haftaiçi 22 Euro (eşyalarınızı koymak için dolap veriliyor ve sıra beklemiyorsunuz). Tüm bilet fiyatlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Budapest Card için indirim mevcut, biz de Sziget'ten olduğumuz için benzer bir indirimden yaralandık.


Szechenyi Termal'de 3 adet dış, 15 adet iç havuz bulunuyor. Çoğu farklı sıcaklık ve özellikte. Aynı zamanda buhar odaları, sauna, su jimnastiği gibi birçok alan da mevcut. Ek ücret karşılığı masaj veya balıklar ile pedikür yaptırabilirsiniz. Biz tüm havuzları denedik. Hepsi birbirinden güzel, 35 derecelik havada dışarıdaki 60 derecelik havuza girmek ise bambaşka bir deneyim.


(Sırası ile fotoğraflar: 1 ve 2 Kahramanlar Meydanı, Vajdahunyad Kalesi, termal)


Dönüş yolumuzda Merkez Hal'in hemen karşısındaki For Sale Pub'da gulaşımızı yiyip festival alanına döndük. Ertesi sabah da erkenden İstanbul'a dönmek üzere yola koyulduk.Bizimkinden daha esnek bir gezideyseniz ve yetişmeniz gereken konserler yoksa Buda Kalesi ile aynı günde Kayadaki Hastane ile Gellert Tepesi'ne manzara ve anıtları görmeye, yürüyüş yapmaya çıkabilirsiniz, mağaraya yapılmış kiliseyi gezebilirsiniz.Merkez Hal'i gezdiğiniz günü aynı zamanda Vaci Utca'ya gitmeye (biz defalarca çeşitli sebeplerle geçtik), kilise ve sinagogları görmeye ve belki birkaç müze gezmeye ayırabilirsiniz.

Aziz Stefan Bazilikası'ndaki seyir terasından belli tarihler arasında Budapeşte şehir manzarasına da bakabilirsiniz.

Şuraya Enes'in Erasmus zamanından birkaç fotoğraf bırakalım😇


(Sırası ile fotoğraflar: Vaci Utca, Aziz Stefan Bazilikası, seyir terasından şehir manzarası, seyir terasından Balıkçı Tabyası, Dohany Sokağı Sinagogu, Parlamento Binası)


Budapeşte ile ilgili anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Burada geçirdiğimiz 5 günü çok sevdik ve dolu dolu geçirmeye çalıştık. Yine de yeniden gidilecekler listemizde yerini aldı. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Bizi buraya tıklayarak instagramdan da takip etmeyi unutmayın😍


Keyifli geziler🎈Sevgiler,

H&E
#gezi #gezgin #gezginçift #seyahat #tatil #gezirehberi #tatilrehberi #blog #geziblogu #tatilyazısı #geziyazısı #tatilönerileri #balondandunya #yemek #budapeşte #budapestegezirehberi #budapeştegezilecekyerler #travel #travelcouple

116 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page