Booking.com
top of page
  • Yazarın fotoğrafıBalondan Dünya

Gaziantep Gezi Rehberi

Güncelleme tarihi: 3 Eki 2022

Gaziantep, her sene mutlaka aşerdiğimiz ve mutfağı üzerine tanımadığımız bir şehir. Araya covid girince sadece 2 kere gidebilmiş olduk ama ikisi de dolu dolu geçti. Antep birçok kişinin günübirlik de gittiği bir yer ama biz rahat yemek için 1 gece konaklamayı tercih ediyoruz :)))ULAŞIM REHBERİ

Antep'e ulaşmak için önce Gaziantep Oğuzeli Havalimanı'na gitmeniz gerekiyor. Alandan merkeze ise Havaş ve taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir içinde tramvay hattı rahat bir ulaşım sağlıyor. Tarihi yerleri yürüyerek gezmek en iyisi. Şehir dışı lokasyonlar için ise araç kiralamanızı öneririz. Halfeti'ye dolmuşla gitmiştik ama biraz zorlanmıştık.


KONAKLAMA REHBERİ

Biz Ibis Hotel'de konaklamıştık. Fiyat performans olarak çok iyi. Tramvay hattına yakın olduğu için tarihi yerlere hızlı ulaşım sağlamanıza yardımcı olur.


Merkeze daha yakın Anadolu Evleri, Doğan Bey Konağı, Bayazhan gibi farklı bütçelere uygun oteller de mevcut.GEZİLECEK YERLER

🚗Şehir içi:


- Zeugma Mozaik Müzesi Meşhur Çingene Kızı sizi bu müzede bekliyor. Günübirlik gitseniz bile burayı görmeden dönmemelisiniz. Giriş ücreti 65 TL (2022). Müzekart geçerli.- Gaziantep Kalesi Giriş ücreti 10 TL (2022). Müzekart geçerli değil.

- Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi İstanbul'daki Oyuncak Müzesi benzeri bir yer. Giriş ücreti 5 TL (2022). Öğrenciler, sağlık çalışanları, 65 yaş üstü gibi bazı gruplara ücretsiz. - Atatürk Anı Müzesi Atatürk'ün Antep'te kaldığı odanın benzerini ve kişisel eşyalarını bu müzede görebilirsiniz. Giriş ücreti 5 TL (2022). Öğrenciler, sağlık çalışanları, 65 yaş üstü gibi bazı gruplara ücretsiz. - Gaziantep Arkeoloji Müzesi Gaziantep'te açılan ilk müzenin son yeri. Giriş ücreti 20 TL. Müzekart geçerli. Umduğumuzdan daha keyifli olmuştu gezmesi.

- Bakırcılar Çarşısı ve Zincirli Bedesten Antep gezisinin olmazsa olmazları. Alacağınız hediyelikleri de burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

- Şahinbey Milli Mücadele Müzesi Müzede Kurtuluş Savaşı’ndaki Gaziantep direnişi anlatılmaktadır. Giriş ücretsiz. - Medusa Arkeolojik Cam Eserleri Müzesi Türkiye’nin ilk özel cam eserler müzesi. - Emine Göğüş Mutfak Müzesi Yörenin mutfak kültürü ile ilişkili mutfak eşyaları sergileniyor. Giriş ücreti 5 TL (2022). Öğrenciler, sağlık çalışanları, 65 yaş üstü gibi bazı gruplara ücretsiz. - Hamam Müzesi Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak uzun zaman hizmet vermiştir. Giriş ücreti 5 TL (2022). Öğrenciler, sağlık çalışanları, 65 yaş üstü gibi bazı gruplara ücretsiz. - Devr-i Alem Para Müzesi Giriş ücreti 5 TL (2022). Öğrenciler, sağlık çalışanları, 65 yaş üstü gibi bazı gruplara ücretsiz. - Masal Parkı ve Gezegen Evi (özellikle çocuklu aileler için) - Hayvanat Bahçesi Yetişkin 16 TL, öğrenci 8 TL.

🚗Şehir dışı: - Halfeti

Özel aracınızla 1 saat 20 dk.da ulaşabilirsiniz. Araçsız olarak Gaziantep'ten Halfeti'ye gitmek için önce dolmuşla Birecik'e gitmek gerekiyor. Oradan dolmuşla Yeni Halfeti'ye geçiyor ve tekne ile de Eski Halfeti'ye ulaşabiliyorsunuz. Halfeti, M.Ö. 855 yılında yerleşilen Rumkale'nin 19.yy.da Fırat'ın karşı kıyısına taşınması ile kurulmuş. "Sakin Şehir", "Saklı Cennet" veya "Kayıp Kent" olarak da adını duyabileceğiniz Halfeti, Birecik Barajı'nın yapılması ile büyük oranda sular altında kalmış. Eski Halfeti'den kalkan kalabalık tekne turlarına katılırsanız 35 TL/kişi (2022). Bu tekne turu ile terkedilmiş Rumkale'ye uzaktan bakacaksınız ve bir yanınız Gaziantep bir yanınız Şanlıurfa toprakları olacak. Sizi sular altında kalmaya başlayan Eski Halfeti'de indiriyor ve gezmeniz için bir süre veriyorlar. Teknelerin kalktığı yere döndüğünüzde biraz yürüyüp su altında kalmaya başladığı için kullanıma kapatılan camiiyi ve asma köprüyü de görmeyi unutmayın. Tüm bu güzellikler için "kış dışında" bir mevsim tercih etmenizi öneririz Hem aşırı soğuk hem de giden tekne bulma ihtimali kış mevsiminde düşük. Havanın kapalı veya aşırı rüzgarlı olması seferlerin iptaline veya erken sonlanmasına sebep oluyor ✨BONUS: Dönüş yolunda da Birecik'te Haşhaş Kebabı yiyip gezinizi taçlandırabilirsiniz.


- Göbeklitepe

Özel aracınızla ulaşım 2 saat civarı sürüyor. Antep'ten toplu taşıma yok.


YEME İÇME

Kahvaltı ve Kahve: 1. Metanet (Kahvaltı olarak beyran ve katmer isteyenlere)2. Küşleme Kebaphan (Yöresel tüm lezzetleri tatmak isteyenlere)


3. Hayad (Biraz daha küçük yöresel bir kahvaltıyı yeşillikler içinde yapmak isteyenlere)


4. Orkide (Adet yerini bulsun diyenlere. Bize sorarsanız pes geçebilirsiniz deriz.)5. Tahmis Kahvesi (Kahve dedin mi tek adres - Tarih desen var, lezzet desen var, gündüzleri eğlence desen var)Yemek: 1. İmam Çağdaş Soğanlı lahmacun, küşleme, Ali Nazik, baklava..Ne varsa yedik, muhteşem bir yer!

2. Halil Usta İmam Çağdaş'tan bile iyi diyor Antepliler ve deneyen arkadaşlarımız, Pazar günü KAPALI olduğu için biz yiyemedik. 3. Yesemek Yuvalama bulunan nadir yerlerden ve oldukça başarılı.


4. Aşina Yuvalama bulunan nadir yerlerden yine, deneyen arkadaşlarımız beğendiklerini söyledi. 5. Bayazhan Tanımlayamıyoruz ❤ Atmosferi çok güzel, restoran kısmı da var, sadece bir şeyler içebileceğiniz kısmı da..

Tatlı (favori sıralaması olarak): 1. Koçak

Her gidişimizde dönerken baklavalarımızı Koçak'tan alıyoruz.

2. Çelebioğulları

Halfeti dönüşü geç saatte burayı açık bulmuştuk. Önden gelen sıcacık antep fıstığı ikramı ve baklava lezzeti güzeldi.

3. Güllüoğlu

4. İmam Çağdaş

BONUS: Mevzu bahis katmer ise İmam Çağdaş'ta, Küşleme Kebaphan'da ve Metanet'te yedik. Favorimiz kesinlikle Metanet. ✨ Alternatifler arttırılabilir ama kısa zamanınız var ise bunlar nokta atışı önerilerimiz.


✨ Müzelerin çoğunu aynı günde gezmek mümkün. Çoğu birbirine de tarihi merkeze de yakın. Tek gününüz varsa Zeugma Mozaik Müzesi ve kale çevresi yeterli olacaktır.

✨ Dönmeden önce Antep fıstığı, isot, kuru patlıcan-biber, Tahmis özel kuruyemiş, menengiç kahvesi ve tabi ki baklava almayı unutmayın. Bir de seviyorsanız bakır sahan veya kahve seti alabilirsiniz, biz aldıklarımızı 5 senedir kullanıyoruz.


Daha fazlası için buraya tıklayarak bizi Instagram'da takip etmeyi unutmayın!


Keyifli geziler,

Hazal&Enes.


#balondandunya #gaziantep #antep #gaziantepgezilecekyerler #antepgezilecekyerler #antepmutfağı #antepteneyenir #antepkebap #gaziantepgezisi #gaziantepgezirehberi #gaziantepgeziyazısı #türkiyedegezilecekyerler #gaziantepneredekalınır #gezginçift #gezirehberi #geziblogu #gezigünlüğü #geziblogger #seyahatblogu


854 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page