Booking.com
top of page
  • Yazarın fotoğrafıBalondan Dünya

Ghent Gezi Rehberi: Tarih Kokusu Her Yerde

Güncelleme tarihi: 17 Eki 2021


Gent'e hoşgeldiniz!
ULAŞIM ve KONAKLAMA

Gent, Scheldt ve Leie nehirlerinin birleştiği noktada doğan bir şehir. İsim temeli Keltçe'de “birleşme” anlamına gelen Ganda'dan geliyor.


Gent’e ister Brüksel havalimanından isterseniz de Brugge’den tren veya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Gent-Sint-Pieters veya Gent-Dampoort 'tan birini varış noktası olarak seçebilirsiniz. Dampoort merkeze daha yakın.


Bizim tercihimiz uygunluğu ve hızı açısından trenden ve Gent-Sint-Pieters'ten yana oldu. Brugge Merkez Tren Garından 30-35 dk sonunda Ghent Sint Pieters’e vardığınızda tramvay ile merkeze varmak mümkün. Hava güzel olunca merkeze yürüyerek gittik. Bu yürüyüş yaklaşık 25-30 dk sürüyor. Tramvay kullanacak olanlar için 1 ve 2 numaralı tramvaylar sizi merkeze götürecektir.


Odamızın manzarası tam da buralardı ❤

Konaklama için tercihimiz ise tam merkezdeki Ibıs Gent Centrum St Baafs Kathedraal oldu. Kahvaltı tercih etmedik, "standart çift kişilik" oda tipini seçtik. Yarım saatlik yürüyüşümüzün sonunda otelin yerinin aşırı güzelliği ve odamızın kocaman bir katedral ve meydan manzarası ile karşılaştık. Brugge’dekinden daha güzel bir Ibis karşıladı bizi. Temizlik, ilgi alaka, konum, rahatlık, manzara hepsi yüksek puan alır.


GEZİLECEK YERLER

📷 Gravensteen - Flandre'de hendek ve büyük oranda sağlam savunma sistemi bulunan günümüze kalmış tek ortaçağ kalesi.


📷 St. Bavo Katedrali – Gent’in eski bölge kilisesi. Romanesk mimariden gothik mimariye dönüştürülmüş değerli parçalar taşıyan bir katedral. Sadece Gent şenliklerinde tepeye çıkmak mümkün oluyor. Flandre'de hendek ve büyük oranda sağlam savunma sistemi bulunan günümüze kalmış tek ortaçağ kalesi.


📷 Ghent Çan Kulesi – Adeta Gent’in kalbi.


📷 St. Nicholas’ Kilisesi – Gent’in mimari yapısı ve özellikleriyle öne çıkan kilisesi.


📷 Graffiti Sokağı - Gent'in özgür yanını yansıtan sokağı.


📷 Stadshal / City Pavillion – Merkezde oldukça modern bir yapı olarak karşınıza çıkıyor. Marketlere, konserlere, dans gösterilerine ev sahipliği yapıyor.


📷 Achtersikkel – Ismi aristokrat Sickelen ailesinden gelmektedir. Günümüzde zaman zaman Müzik akademisinden gelen güzel müziklerin eşlik ettiği huzurlu ortam için görülmesi tercih ediliyor.


📷 Graslei ve Korenlei – Leie nehrinin bir tarafı Graslei bir tarafı Korenlei. Korenmarkt Graslei tarafında kalıyor. Birinden diğerine geçerken çok güzel bir manzara sizi bekliyor.


📷 Korenmarkt – Gent’in tarihi merkezi. Her şeyi bulabileceğiniz ana noktası. Yemek yerleri, barlar, cafeler, kitapçılar ve daha fazlası hep bu bölge ve yakınında.


📷 Vrijdagmarkt – 1863’e kadar idamlar için kullanılan bu meydan şimdi eğlenceler ve pazarlar için kullanılıyor.


📷 St. Michael's Köprüsü – Gent’in en güzel manzarası için, Graslei’den Korenlei’ye kısa bir yolculuk için yolunuzu düşürün. Hemen yanındaki 11.yüzyıldan kalma ST. MICHAEL’S KİLİSESİ

de oldukça etkileyici bir mimaride.


📷 ***Kasteel Van Ooidonk - 2 kez yağmalanmış ve yok edilmiş olmasına rağmen restorasyonlarla Rönesans tarzı mimaride bir kale olarak varlığını sürdürüyor. Roodenbeke Kontu ve ailesi tarafından hala kullanılmakta. Giriş ücretli. 2019 yılı fiyatları yetişkin 10 Euro, 12 yaşa kadar 3 Euro.


📷 ***Citadelpark - Avrupa’nın en büyük, en modern ve en eski parklarından biri. Birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.


📷 ***Holy Corner - Gent'in Begijnhofu. 3 farklı Beguin yaşam alanından merkeze en yakın olanı.


📷 ***St. Bavo’s Abbey - 1540 yılında, Gent ayaklanmasının intikamı amacıyla İmparator Charles V manastırın yıkılmasını emretmiş. Çevredeki köy de korunmamış. Bu acımasız karar ("Concessio Carolina"), güvenlik için manastırın yerine bir İspanyol kalesinin inşa edilmesini zorunlu kılmış.


📷 ***House of Alijn - Istanbuldaki oyuncak müzesine benzer bir konsept. Özellikle çocuklu aileler için önerilmiş.


*** Daha fazla vakti olanlar için gezilmesini öneririz 😉


1. GÜN


Akşam geç bir saatte otele vardık ve hemen yemeğe çıktık. Otelin çok yakınında bir restoranda pizza yedikten sonra etrafı keşfe başladık (Pick Nick Pizzeria idi adı ancak şuan aratınca bulamıyoruz).


Yine minik bir şehirdeyiz, neredeyse her yeri geceden gördük 😅 Gece manzarasında en etkileyici olanlar tabi ki oda manzaramızı da oluşturan katedraller, çan kulesi ve gece turumuz sırasında gittiğimiz Gravensteen Kalesiydi. Burası Flandre'de hendek ve büyük oranda sağlam savunma sistemi bulunan tek ortaçağ kalesi. Festival noktası olan bu kale aynı zamanda işkence aletlerine ev sahipliği yapıyor. Gece vakti tüm heybetiyle karşınıza çıktığında bile adeta yepyeni gibi durduğunu fark edebiliyorsunuz.


Stadshal

Aynı akşam Stadshal’da da mini bir konser karşıladı bizi. 4 tarafı açık ama akustiği bir o kadar güzel, oldukça değişik, modern ve büyük bir yapı. Enes'in ilgisini mesleki bir deformasyon olarak da ayrıca çekti tabi 😄

Stadshal ve Korenmarkt civarında sokaklar çeşit çeşit mekanlarla dolu. Bir ona bir ona bakarken zaman akıp geçiyor. Yemek ve kahve gibi aktiviteler için bakınmanız gereken alan da burası ama tabi ki erken saatte kapatan çok fazla yer var. Mart ayı olmasının da etkisi olmuştur.


‘t Galgenhuisje

Nehir kenarında yaptığımız güzel manzaralı turumuzdan sonra otele dönmeden önce Gent’in en küçük kafesinde (‘t Galgenhuisje) bir kahve molası verdik ve günü sonlandırdık.
2. GÜN


Sabah çan sesleri ile uyanıp kahvaltı için kendimizi dışarı attık ama bir Avrupa klasiği olarak pazar erken saatte hiçbir yer açmıyor🙈 Vakit geçsin diye günlük turumuza başladık. St. Nicholas’ Kilisesi, çan kulesi ve St. Bavo Kathedrali sonrası Reep’e doğru yürüdük. Oradan Sint-Jacobskerk, Vrijdagmarkt , Graffiti Sokağı, Stadshal ve Korenmarkt rotasını izledik. Gördüğümüz her yapı birbirinden güzeldi. Özellikle gotik mimarilere her zaman hayran olmuşuzdur. Graffiti Sokağı ise olmazsa olmaz değil, çizimler fazlasıyla karışmış, birçok noktada karalama halini almış ne yazık ki.


*** Fotoğraflar sırası ile St. Baafs Kathedral, St. Jacob's Kilisesi, Graffiti Sokağı, Vrijdagmarkt ve Çan Kulesine ait ***Kilise-katedraller dahil beklediğimiz cafe-pastaneler de açılmadığından Korenlei tarafına geçmeye karar verdik Korenmarkt’a vardığımızda. St. Michael's Köprüsüne geldiğimizde dört bir yanımız Gent mirasları ile doldu. Gravensteen, Eski Balık Pazarı, kilise ve katedrallerin kuleleri..Hepsini aynı anda görebileceğiniz tek nokta burası 📷 Veee dolanırken St. Michael’s Kilisesinin önündeki küçük pazar alanında seyyar bir manav, peynirci ve pastaneye denk geldik. Pastaneden yiyeceklerimizi aldık ve Korenmarkt’a geçip kahvaltı kısmını da hallettik. Pastanede tatlılar tuzlular ekmekler hepsi birbirinden güzeldi 😋🤩 Birkaç çeşidi yarım yarım denedik. Diyabetik elma tatlısı normalinden kat kat daha lezzetliydi 😲😘 Kahvaltımızı hallettikten sonra son bir tur atıp, mimarisine, gri ama iç açan güzelliğine iyice baktık. Katedrallere girme şansımız ayinlerden dolayı olmadı. Ama sadece dış mimarileri bile tatmin edici oldu.Gent’ten ayrılmadan önce marketten Belçika peynirimizi de alıp 2 numaralı tramvay ile dönüşe geçtik. Bilet makineleri meydanda mevcut, sadece bozuk para ile alabiliyorsunuz.


Bizimki gibi aşırı hızlandırılmış bir tur yapmak istemiyorsanız ve müzelere, kiliselere, katedrallere hatta daha uzaktaki yerlere daha fazla vakit ayırmak isteğindeyseniz bu iki şehre (Brugge + Gent) 2 günden daha fazla vakit ayırmanız gerekebilir 🤗


https://visit.gent.be/en sitesi de oldukça faydalı olacaktır gezinizin tüm detayları için.


Bizi buraya tıklayarak instagramdan da takip etmeyi unutmayın😍

🎈🎈🎈

Keyifli geziler 🎈


Sevgiler,

H&E#gezi #tatil #seyahat #gezgin #gezginçift #travel #travelcouple #gezirehberi #ghentgezirehberi #tatilrehberi #geziyazısı #tatilyazısı #ghent #gent #belçika #balondandunya #ghentgezi #gentgezilecekyerler #brükselgezilecekyerler #belçikagezilecekyerler

79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page