Booking.com
top of page
  • Yazarın fotoğrafıBalondan Dünya

Kaş: Gezilecek Yerler Rehberi

Güncelleme tarihi: 17 Eki 2021


Antiphellos Antik Tiyatro

Kaş ve civarı da yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler ve gezebileceğiniz çeşitli yerler ile dolu. Bu bölge güzel sahillere ev sahipliği yaptığı gibi aynı zamanda farklı antik kentlere de ev sahipliği yapıyor 🏛 Kaş 4 mevsimlik bir şehir, her sezon yapabilecek bir şeyler mutlaka bulursunuz.


AŞAĞIDAKİ LİNKTEN TELEFONUNUZDA VEYA TARAYICINIZDA VPN AÇARAK ARAMA VE REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ 🙌Kaş ve civarında yapabileceğiniz aktiviteler:

🏊‍Dalış 🎡Jeep safari 🎈Paraşüt ⛵Tekne turu 🛶Kano 🏛Kültür turları

 Kaş ve civarında gezebileceğiniz yerler: 

🏘Kaş sokakları ve Uzun Çarşı

🏘Kaş pazarı (cuma günleri) 🌊Kaputaş Plajı

🌊Limanağzı Plajları

🌊Büyülçakıl - Küçükçakıl Plajları

🌊Akçagerme Plajı - Kaputaş yolu üzerinde gördük, denizi çok güzel olunca aklımız kaldı 🤩 🌊🏛Patara plajı ve antik kenti 🌊🏛🌄Kekova-Kaleköy-Batık şehir 🏛Antiphellos Antik Kenti 🏛Phellos Antik Kenti 🏛Xanthos Antik Kenti 🏛Kandyba Antik Kenti – tabelalarını göreceksiniz ancak içerik olarak uğramanızı gerektirmiyor. 🏛Kyaneai Antik Kenti 🏛Sidyma Antik Kenti 🏛Aperlai Antik Kenti

🏛Tlos Antik Kenti 🏞Saklıkent Kanyonu ⛰Gömbe Yaylası - Yeşilgöl 🏝Meis turu . Birkaç genel konudan bahsedip bizim tatilin detaylarına geçelim :)


**Xanthos-Patara-Kaputaş gezisini aynı gün yapabilirsiniz. Sabah erken çıkıp aksamüstü dönecek şekilde ayarlarsanız daha verimli vakitler ayırabilirsiniz.


**Çevredeki antik kentler içinde Likya’nın başkenti ve UNESCO Dünya Miraslarından biri olan Xanthos, Likya’nın en önemli yerleşim birimlerinden biri olan ve Pegasus’un yaşadığı yer olarak geçen Tlos ve deniz kenarında bir antik kent olan Aperlai’yi ziyaret etmenizi öneririz. Tlos’u ben birkaç yıl önce gezmiştim, diğerlerini de Kaş’ın yerlilerinden çok duyduk. Patara turları ile Xanthos’a, Saklıkent turları ile de Tlos’a gitmek çok kolay 🤗 Aperlai için Kaş ve Üçağız'dan Sıçak İskelesi'ne denizden gidişin en iyisi olduğu belirtilmekte.


**Antik kentleri yaz mevsimi dışında gezmeniz daha kolay olacaktır. Baharda Kaş'a yolunuzu düşürüp tepedeki otellerden birinde manzaranın tadını çıkarıp gündüz de kültür turu yapmak zevkli olacaktır.


**Saklıkent'e jeep safari turlarıyla gidebilirsiniz.


**Kekova-Kaleköy-Batık şehiri görmek için de tekne turlarına katılmanız yeterli. Çünkü Kaleköy'e araç yolu kapalı. Likya yolundan yürüyerek veya teknelerle ulaşım mümkün sadece.

**Meis'e giriş için Schengen vizeniz yokse kapıda vize uygulamasından yararlanabilirsiniz ve gündüz/gece günübirlik turlara veya konaklamalı turlara katılabilirsiniz.


Biz Kaş tatilimizde ek olarak Kaputaş gezisine ve Kekova tekne turuna yer verdik. Dinlenme odaklı bir tatil olduğu için çok dolaşmayı tercih etmedik. Sıcaktan bahsetmek dahi istemiyoruz :)))


İlk 3 günümüzü otelde dinlenerek geçirdik. Kendi iskelesi olduğu ve denizi de bizi çok tatmin ettiği için (her ne kadar yakınımızdaki kaynak yüzünden arada buz gibi olsa da 😲😅 ) farklı plajları deneme ihtiyacımız olmadı. Ama bu yaz Kaş’ta olan diğer arkadaşlarımızdan Bilal’in Yerinin methini duyduk. Özellikle çocuklu aileler ve kıyıdan denize girmek isteyenlere öneriliyor. Buraya gitmek için Limanağzı'na gitmek gerekiyor. Kaş merkezden kalkan motorlar ile buraya ulaşım tüm gün mümkün.


Küçükçakıl ve Büyükçakıl plajları da merkeze 10-15 dk yürüme mesafesinde. Bizim otel Küçükçakıl'ın dibinde olduğu için ayrıca gitmedik, plaja yüzerek ulaştık 😄


İlk gittiğimiz gün Kaş'ın yerel pazarının günüydü. Denizden biraz erken çıkıp pazara gittik. Taptaze ve lezzetli meyve-sebzelerden alıp, meşhur kar şerbetlerinin tadına baktık. Soslu buz aslında Kar Şerbeti. Ufalanmış buzun üzerine pekmez, limon suyu, nar şerbeti vb koydurabiliyorsunuz. Birimiz pekmezli birimiz narlı denedik. Sıcakta oldukça iyi geliyor 😎
Otelden ilk ayrılışımız Kaputaş için oldu. Kaş otogardan dolmuşlar ile 20-25 dk.lık bir yolculuk sonunda Kaputaş’a varabiliyorsunuz. Arabayla da gitmek mümkün ama özellikle günün ilerleyen saatlerinde park sıkıntısı oluyor. Sabah 9-10 gibi gitmek hem kendinize hem de arabaya yer bulmak ve sakin bir plajla deniz yakalamak için iyi bir saat aralığı. Giriş ücreti yok ancak şezlong şemsiye kullanımı ücretli. 2019 yılı 1 şezlong + şemsiye fiyatı 20 tl. Hiçbir şey ödemek istemezseniz havlunuzu yere sermekte, sandalyenizi götürmekte özgürsünüz. Dönüş için de yine aynı dolmuşlar mevcut. Aynı zamanda taksileri paylaşımlı da kullanabiliyorsunuz. Biz taksiyle 4 kişi 50 tl.ye döndük. Taksiciyle küçük bir pazarlık sonucu bu tarz makul rakamlar yakalayabiliyorsunuz. Ortalama kişi başı 10 tl.ye ayarlıyorlar, dolmuş fiyatı da 7 tl tek yön.


Kaputaş'ın meşhur kayalı çekim alanında sıra beklemektense kendi yerimizi bulduk 😄

Kaputaş deneyimimize gelirsek..Kaputaş bir kanyon ağzı plajı. Arkanıza baktığınızda sivrilerek devam eden kanyonu görebiliyorsunuz. Genişleyerek devam eden sarı-beyaz kumlu bir plaj. Şezlong aralıkları ferah. Belediye güzel bir tesis yapmış. Yemek alanı, duş-tuvalet ve soyunma odaları plajın üst kısmında. Yemek alanı geniş, yemek alternatifleri çokça mevcut. Duş ve tuvaletler genel olarak temiz. Asıl konuya gelecek olursak denizin girişi çakıllı ve çabuk derinleşiyor. 3 farklı rengi aynı anda görebileceğiniz tek deniz olabilir, beyaz-turkuaz-mavi. Suyun berraklığı için ise gerçekten “havuz gibi” diyebiliriz. Ayağınızdaki bene kadar görebiliyorsunuz 🤩 Yanınızda deniz gözlüğü, şnorkel, palet mutlaka götürün. Kıpır kıpır bir denizaltı sizi bekliyor olacak. Adını mutlaka duyacağınız Mavi Mağara burada. Kanolarla gitmek mümkün ancak tehlikeli olabileceğini belirttiler. Kaputaş turları sizi götürüyor buraya. Suyun dibindeki yosunlara güneş ışığının gelmesi ile mağara masmavi oluyormuş.Belki Patara’ya devam ederiz diyorduk ama Kaputaş’ı çok sevdik o yüzden güneş batmaya başlayıp plajın yarısı gölgede kalana kadar plajda kaldık. İnip çıktığınız o uzuuun basamaklara değiyor 😍😍Otelden ikinci ayrılışımız ise Kekova Tekne Turu içindi. Seçebileceğiniz çok fazla tur mevcut. Hepsi Kaleköy’e götürüyor en son, başta götürdükleri koylar değişiklik gösterebiliyor. Özellikle Kaş’tan kalkanlarla Üçağız’dan kalkanlar arasında. Kaş’ın yerlileri Üçağız’dan kalkan turları önerdiler. Biz de bu nedenle Xanthos turun Kekova turunu seçtik. Max 35 kişi alıyorlar, müzik yok, yemek ve çay saati mevcut. Yemek saatindeki içecekler ve çay hariç alınan kahve vb içecekler ücretli.


Tur Kaş'tan minibüslerle Kekova'ya geçiş ile başlıyor, buradan teknelere geçiliyor. Buraya Üçağız denmesinin nedeni Kekova'ya olan 3 girişin birleşim noktası olması. Buradan ayrılarak ilk durak olan Akvaryum Koyu'na gidiyoruz. Denizi güzel ancak hayalimizdeki Akvaryum koyu hala değil :)))Bir sonraki durak Tersane koyu. Eski bir tersane kalıntısı ve kıyıya çıkarsanız bir Ortodoks kilisesinden kalma olduğu tahmin edilen yıkıntılar görebilirsiniz. Bize kalırsa buranın denizi ilk durağa göre daha güzeldi. İsterseniz yüzüyor isterseniz kıyıya çıkıyor isterseniz de küçük teknelerinde gözleme yapan amcayla teyzeden gözleme yiyebiliyorsunuz.


Tersane koyuBuradan Batık Şehir’e ilerliyor tekne, yüzmek yasak olduğu için yavaş yavaş seyir halinde ve rehberin anlatımı eşliğinde ilerliyoruz. Likya, Roma ve Bizans’a ev sahipliği yapmış bir ticaret limanı burası. Nekropolis olmadığı için bir yerleşim alanı olmadığı sadece ticaret için kullanıldığı düşünülüyor. Suyu inanılmaz güzel. Bu bölgeye sadece tekne turu ile gelmek zorunlu değil, kano ile yapılan turlar da var.Korsan Mağarası

Batık Şehir’den sonra Gökkaya Koyunda yemek molası veriliyor. Mini bir açık büfe. Ana yemek tek, salata ve zeytinyağlılar çeşitli. Yemekten sonra eskiden Akdeniz foklarının da yaşam alanı olduğu düşünülen (tekne vb yoğunluktan dolayı artık gelmedikleri varsayılıyor) Korsan Mağarasına uğrayıp yine yüzmek yasak olduğu için fotoğraf çekip devam ediyoruz. Gezide yüzmenin yasak olduğu Batık Şehir ve Korsan Mağarası insanın en çok yüzesini getiren yerler 😄 Yol üstünde bir kıyıya yanaşıp keçilere arta kalan yemeklerimizi verdikten sonra daha sakin buldukları bir koyda yeniden yüzme molası veriliyor. Buradaki yüzme molasından sonra Kaleköy’e geçiyoruz.


Kaleköy'e hoşgeldiniz

Diğer adı Simena olan bu küçük köye ulaşım için ya Likya yolunu yürümek ya da tekne bulmak gerekiyor. Araç ulaşımı yok. Köy zaten çok minik ve merdivenlerle tepeye doğru uzanıyor. En üstte kale, kral mezarları ve çok güzel bir manzara var. Kıyıda ise otelleri, dükkanları veee ev yapımı dondurmacıları. Neşeli Dondurma’dan yedik dondurmalarımızı, frenk inciri, portakal ve frambuaz aromalı. Oldukça başarılılar, özellikle de portakallı dondurma, böylesi zor bulunur. Buradan 5 dk yürüdüğünüzde su içinde bir kral mezarına ulaşıyorsunuz. Bizim gibi en tepeye çıkamayanlar için gidilebilecek noktalardan biri. Biz sadece köyün yarısına kadar çıktık, manzarayı kısmen de olsa görebileceğimiz noktaya, o manzara bile çok güzeldi.


Meyve molasııı

Kaleköy’den ayrılırken hemen çıkışında Demirören koyunda meyve yüzme molası veriliyor ve dönüşe geçiliyor. Turdaki tek sevemediğimiz koy Demirören Koyu oldu. Su sıcaklığı bizi biraz bunalttı🙈

Dönüşte yine dolmuşlarla Kaş’a bırakıyorlar, oteli daha dışta olanları da otellerinden alıp bırakıyorlar yine. 9-18 arası sürüyor tur. Biz memnun kaldık turdan da şirketten de👍


Kaleköy'e doğru..⛵

Köyün yarısına kadar çıkınca karşılaştığınız manzara ❤

🏛

Hem tur dönüşü hem de son akşamımızda Antiphellos Antik Tiyatro’da günü batırdık. Manzara 360 derece Kaş ve çok güzel. Birçok yerde günbatımı izleyebilirsiniz ama bunlardan biri mutlaka tiyatro olsun. Anadolu’nun denize dönük tek tiyatrosu olan Antiphellos merkezden 10 dk yürüme mesafesinde.


Antik tiyatroda günbatımı 😍

Kalan günlerimizi yine Kaş’ın sokaklarında, çarşısında ve restoranlarında geçirdik.


Biraz da Kaş’ın sokakları ve çarşısına değinip yeme-içme yazımıza geçiş yapalım.


Kaş sokakları demek Arnavut kaldırımı taşlı yollar, begonviller ve cıvıl cıvıl mekanlar demek bizim için. Uzun çarşı kıyafetler, el işçilikleri, takılarla dolu şirin mi şirin bir yokuş. En sonunda meşhur kral mezarı var. Alışveriş için gelebileceğiniz yerlerden biri. Bir diğeri ise Uzun çarşıya dönmeden dümdüz devam ederseniz karşınıza çıkıyor. Hediyelikler, el işçilikleri, çantacılar, havlucular vb...Terra isimli dükkanı özellikle çok sevdik, yok yok..Kendinizi tutmazsanız alınacak çoook şey var, her yerden ve özellikle de gümüşçülerden 😍 Tüm yemek yerleri de aşağı yukarı bu yollar üzerinde ve hepsi birbirine çok yakın. Aralarında seçim yapmaksa bir hayli zor..
Gezilecek yerleri bitirdiysek buraya tıklayarak yeme-içme rehberimize devam edebilirsiniz.


Bizi buraya tıklayarak instagramdan da takip etmeyi unutmayın😍


Sevgiler

H&E
#gezi #seyahat #tatil #geziblogu #gezirehberi #geziyazısı #tatilrehberi #tatilönerileri #kaş #antalya #gezgin #gezginçift #balondandunya #kaşgezilecekyerler #antalyagezilecekyerler #türkiye #türkiyegezilecekyerler #travel #travelcouple

171 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page