Booking.com
top of page
  • Yazarın fotoğrafıBalondan Dünya

Prag: Gezilecek Yerler Rehberi

Güncelleme tarihi: 17 Eki 2021

Prag ve çevresi bol bol vakit ayırmak isteyeceğiniz güzellikte ve çekicilikte. Biz her gidişimizde daha çok sevdik ve hala doyamadık.


Gezilecek yerleri sıralamayı kolaylaştırmak açısından da bölge bölge bölmek iyi oluyor. Önce gezilecek yerlere sonra da önerilerimize ve gezi detaylarımıza bakalım 🤗


(Listede ** ile işaretlediklerimiz bizim de görmediklerimiz)


Wenceslas Meydanı (2018)

Bölge 1 – Eski şehir

◽Eski şehir merkezi

◽Astronomik saat kulesi

◽St Nicholas Kilisesi

◽St James Bazilikası

◽Klementinum

◽Church of Our Lady Before Tyn

◽Yahudi Müzesi

◽Yahudi Mezarlığı

◽Sinagoglar

◽Head of Kafka

◽Dans Eden Bina

◽Powder Tower ve Belediye Binası

◽Wenceslas Meydanı

◽Charles Köprüsü


Apple Müzesi (2018)

Bölge 1’in ilgi çekici müzeleri:

Apple Müzesi – Doğuşundan bugüne Apple ve tüm detayları.

Komünizm Müzesi ** – Komünizm rejiminin olduğu döneme ilgisi olanlar için listeye alınmalı.

Museum of Senses **– İstanbul'daki İllüzyon Müzesinin bir benzeri.

Seks Makineleri Müzesi – Adeta ufuk genişleten, zihin açan bir müze😅 "Seks Ölçer" koltuğu ile de dikkat çekiyor.

Işkence Aletleri Müzesi **– Tarih boyu kullanılan işkence aletlerini ve kullanım şekillerini bal mumu heykeller ile göreceğiniz bir müze. Benzeri Brugge’de de mevcut.

Illüzyon Sanatları Müzesi **– İstanbul'daki İllüzyon Müzesine benzemekle birlikte, yanılsamaları resim ve sanat üzerinden yaratıyor.

Bal Mumu Müzesi **– Önceden Madame Tussauds gezme şansınız olmadıysa listeye alabilirsiniz.


Bölge 2 – Mala Strana

◽Malostranska

◽St Nicholas Kilisesi (Malostranska)

Mala Strana

◽Petrin Tepesi ve Gözetleme Kulesi

◽Prag Kalesi ve Golden Lane

◽Kafka Müzesi

◽Lennon Wall

◽Kampa

◽Prag’ın en dar sokağı **

◽Letna Parkı

◽Komünizm Kurbanları Anıtı

◽Strahov Kütüphanesi ** (Içinin etkileyiciliği hakkında o zaman bilgimiz olsaydı mutlaka listeye alırdık.)


Bölge 3 – Yeni Sehir

◽Vysehrad **(Efsanelere göre Çek prenslerinin eski yaşam alanı imiş. Şehrin güzel manzaralarından birini sunuyor.)


Yakındaki ilgi çekici noktalar

Terezin – Prag’a 1 saat uzaklıkta, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Yahudileri tutmak için yaptıkları toplama kampının bulunduğu kasaba ve askeri kale. Geçmişin izlerini kasabanın

Terezin Concentration Camp (2016)

sessizliğinde bile görebiliyorsunuz.

Karlovy Vary ** – Prag’a 2 saat uzaklıkta bir kaplıca şehri. Ayrıca rengarenk binaları ve mimarisi ile ön plana çıkıyor.

Cesky Krumlov ** – Prag’a 2.5 saat uzaklıkta bir ortaçağ şehri. Nehrin hemen yanıbaşındaki tepede yer alan kalesi ile dikkat çekiyor.

Kutna Hora ** – Prag’a 1.5 saat uzaklıkta bir maden şehri. Gümüş vb maden ocaklarını gezebileceğiniz gibi, iç dizaynında insan

kemikleri kullanılmış olan Sedlec'in İskelet Kilisesi’ni de görebilirsiniz.


Biz 2 gidişimizde de farklı rotalar çizdik, ilkinden kalan bazı eksiklerimizi ikincide tamamladık. Bu nedenle gün gün ne yaptık yerine en makul nasıl gezilebilirden bahsetmek istiyoruz 💬


Öncelikle bölgeleri günlere ayırmak daha mantıklı, böylece çok dağılmadan kompakt bir şekilde gezebilirsiniz. İkinci bir nokta, çevreden seçim yapacaksanız önceliği Terezin’e ve Kutna Hora’ya vermek daha iyi olabilir. Cesky Krumlov ve Karlovy Vary mini Prag gibi duruyor. Ama gün sayınız çoksa neden olmasınlar 😉


Saat olarak erken gidişli ve geç dönüşlü bir tatil yapacağınızı varsayarsak;


Old Town Prague

1.bölge için 1 gün ayırmak doya doya gezmenizi sağlar. Genelde Yahudi Müzesi ve Mezarlığı için çılgın bir kuyruk oluyor. Müzeleri gezmek de zaman alacağı için, bir saat başına da Astronomik Saat Kulesinde denk gelmek için 1 gündüzü bu bölgeye ayırabilirsiniz.

Bizim tercihimiz Apple Müzesi (2019 giriş ücreti yetişkin 9 Euro) ve Seks Makineleri Müzesi (2019 giriş ücreti yetişkin 250 CZK – 18 yaş sınırı mevcut) olmuştu. Ikisi de en az birer saat alıyor. İkisinin de iyi seçim olduğunu düşünmekteyiz 👍 Aynı günün akşamını ise Petrin’de geçirmek iyi bir seçenek. Prag’ın ışıl ışıl gece manzarasını çok güzel görebileceğiniz bir nokta Petrin Gözetleme Kulesi (2019 yetişkin giriş ücreti 150 CZK). Petrin tepesine yürüyerek de füniküler ile de çıkılıyor. Gece manzara dışında çevreyi göremiyorsunuz çünkü park karanlık; bu nedenle füniküler (ücretli) mantıklı. Parkı ve çevreyi de görmek isterseniz gün batımı gibi yürüyerek de Petrin tepesine çıkabilirsiniz. Tramvay 9, 12, 15 ve 22 sizi Petrin’e en yakın durak olan Ujezd’e götürüyor.


(Sırası ile fotoğraflar: St. Apollinaire Kilisesi, Dancing Building, Ulusal Tiyatro, Vltava Nehri, Head of Kafka, Maisel Sinagogu, Yahudi Müzesi, Eski-Yeni Sinagog, Powder Tower, Belediye Binası, Astronomk Saat Kulesi, Eski Şehir Köprüsü Kulesi, Charles Köprüsünde 2018 👰🤵, Charles Köprüsünde 2016 👩💍🧑, Apple Müzesi, Seks Makineleri Müzesi, Petrin Gözetleme Kulesi ve manzarası )


Diğer gününüzü 2.bölge için ayırabilirsiniz. Kaleye çıkmak için bir gidişimizde toplu taşımayı kullandık, birinde de yürüdük. Yürüyüş yorucu da olsa Letna üzerinden yaptığınızda çok zevkli ve manzaralı oluyor. Dolayısıyla önerimiz kaleye yürüyerek ulaşmanız. Belli bölümlere girmediğiniz sürece kale sınırları içinde dolaşmak ücretsiz. Onun dışında tam tur yapmak isterseniz 350 CZK (2019 yetişkin giriş ücreti). Prag Kalesini gezerken Golden Lane isimli bir bölge göreceksiniz; burası kale sınırları içinde renkli evlerin olduğu ve Kafka’nın yaşadığı evin de bulunduğu sokak. Burası da turlara dahil ve ücretli; ancak mevsime göre saat değişmekle birlikte ziyaret saati bitimi itibari ile Golden Lane'e giriş ücretsiz. Kale sınırlarını bitirdikçe çokça basamaklı bir merdiven ile Mala Strana’ya doğru inişe geçiyorsunuz. Burada beyaz boyalı, kırmızı çatılı evlerin arasından ilerleyerek gezmeyi ve Malostranska'daki St Nicholas Kilisesine de çıkmayı ihmal etmeyin, şehrin kırmızı çatılı kısmının manzarası da aşırı tatlı çünkü 😍 Buradan aşağı nehir kenarına doğru inerek Lennon Wall ve Kafka Müzesini de gezebilir, Prag'ın en dar sokağından geçebilir ve akşamı da Kampa civarında geçirebilirsiniz. Oldukça hareketli oluyor.


(Sırası ile fotoğraflar: İlk 5 fotograf Letna Park'tan, 4.fotoğraf herkesin buluşma noktası Metronom, St. Vitus Kathedrali, 7-12.fotoğraflar Prag kalesinden, 13-14. Golden Lane, 15. Malostranska St. Nicholas Kathedrali, St. Nicholas'tan Charles Köprüsü, St. Nicholas'tan Malostranska, 18-20. Lennon Wall 2016, Kafka Müzesi bahçesi, Kampa Müzesinde David Cerny'nin bebekleri, Sarı Penguenler, Komünizm Kurbanları Anıtı)


3. günü de 3. bölge ve şehir dışı için ayırabilirsiniz. Biz şehir dışı olarak Terezin’i seçmiştik. İkimizin de ikinci dünya savaşı dönemine ilgisi var. Enes yakın zamanda da Auschwitz’i gezmiş ve çok etkilenmişti; hal böyle olunca rotamız Terezin oldu. Florenc veya Holesovice’den otobüs ile Terezin’e varabilirsiniz. Otobüsten park alanında inip biletinizi alarak gezmeye başlayabilirsiniz. Biz bireysel gezdik; turlar da mevcut. Girişte Türkçe de dahil olmak üzere kitapçıklar var. Toplama kampı bittikten sonra kasabayı ve Getto Müzesini gezebilirsiniz. Ölenlerin bir kısmının küllerinin durduğu bir alan (Columbarium) ve yeşillikler arasında kalmış yarım bir tren yolu da şehir içinde gözünüze çarpacak. Terezin’in merkezi de inanılmaz sakin; dışarıdaki insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Kasabanın tarihine ve halkın bundan etkilenişine bağlıyorlar sosyal hayatın durgunluğunu. Bu etkileyici turu tamamlamak minimum yarım gününüzü alacaktır. Tüm bölümleri gezmek 220 CZK (2019 yetişkin giriş ücreti). 27 Ocak’ta ve mayıs ayının 3.pazarında tüm bölümlere giriş ücretsiz.


(Sırası ile fotoğraflar: Terezin Anıt Mezarları, Terezin girişi, "Çalışmak Özgürleştirir", konaklama birimi, revir, büyük konaklama birimi, infaz bölümü, Terezin anıtı, bahçe, gaz odası, yemekhane, o dönemi yaşamış olanların yaşadıklarını anlattıkları bölüm ve fotoğrafları, şehir merkezi, Columbarium, eski tren yolu, son 2 fotoğraf şehir içinden --> bahsettiğimiz sakinliği buradan da görebilirsiniz..)


Palladium yakınındaki pazar

🍀 Prag'a gün ortası gibi giderseniz konaklama yerinizin yakınını gezip, kabaca önemli yerlere gidişin keşfini yaparsanız kalan günlerde gezme hızınıza katkı sağlar.

🍀Şehirde vaktiniz kalırsa nehirde bisiklete binebilirsiniz. Palladium’a geçip alışveriş yapabilir ve hemen yakınındaki meydanda kurulan pazara göz atabilirsiniz. 🍀 Prag'ta büyük mağazaların bulunduğu asıl alışveriş caddesi de hemen eski şehir merkezinde, "Parizska caddesi".

🍀Charles Köprüsünden bol bol geçin, güneşi batırın, nehri izleyin, müzik dinleyin, ressamları gezin. Mala Strana tarafına da geçtiğinizde aşağı nehir kenarına inip kilidinizi asın, aşkınızı mühürleyin ve Prag’a yeniden gelmeyi dileyin!

Charler Köprüsünden Mala Strana'ya..

🍀Prag'tan ne alınır diye düşünürseniz de alabileceklerinizin başında çılgın şekilli çikolatalar ve kuklalar geliyor.


Bizimki Cafe Marnice'in orada 🎈🍀Çek Kronunu da Prag’a gittiğinizde Wenceslas tarafında almanız daha karlı bir alışveriş olmasını sağlayacak. Tek tek sorun mutlaka; Powder Tower’a çıkan yol üzerindekilerle bu alışverişi daha iyi rakamlara halledebilirsiniz ✔Gezilecek yerleri de netleştirdiysek buraya tıklayarak yeme-içme rehberimize göz atabilirsiniz.


Bizi buraya tıklayarak instagramdan da takip etmeyi unutmayın😍


Keyifli geziler 🎈


Sevgiler,

H&E#gezi #seyahat #tatil #gezirehberi #geziblogu #tatilrehberi #gezgin #gezginçift #balondandunya #praggezirehberi #prag #praggezi

163 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page