Booking.com
top of page
  • Yazarın fotoğrafıBalondan Dünya

Budapeşte Gezi Rehberi: Nehrin Ayırdığı 2 Şehir

Güncelleme tarihi: 17 Eki 2021


budapest
From Buda to Pest 🎈

Budin ve Peşte..Buda ve Peşt..Bir nehrin ayırdığı 2 şehir..Meşhur Zincir Köprü ile birbirine bağlanan bu 2 şehrin tamamı, 1873 yılında Budapeşte olarak anılmaya başlanıyor.


Bizim Budapeşte ile yolumuz balayındaki Sziget planımız ile kesişti. Öncesinde bildiğiniz gibi Prag - Viyana rotasını tamamlayıp buraya geldik. Bakalım şehirdeki dolu dolu 5 günümüzde neler yaptık 🤗


ULAŞIM


Havalimanından:

1. Minibud ile: Havalimanının kendi özel servis hizmeti. Ücreti 17.5 Euro'dan başlayıp 6 Euro'ya kadar değişebiliyor kişi sayısına göre.


2. Toplu taşıma ile: 200E ve 100E olarak 2 seçenek mevcut. 200E'ye normal toplu taşıma bileti vb ile binerken; 100E için shuttle bileti almanız gerekiyor. 200E çok merkezi bir noktaya götürmediği için 100E'yi seçebilirsiniz. Sizi şehir merkezindeki 3 merkezi noktadaki metro duraklarına götürüyor: Kalvin Ter (M3, M4), Deak Ferenc Ter (M1, M2, M3) ve Astoria M (M2).


3. Tren ile: Önce 200E ile en yakındaki Ferihegy tren istasyonuna geçmek gerekiyor. Bu nedenle şehir merkezine ulaşım için kullanışlı bir yol değil.


Keleti Tren İstasyonundan:

M2 ile Deak Ferenc Ter'e ulaşıp buradan hareket edebilirsiniz.


Nepliget Otobüs Durağından:

10 dk.lık bir yürüyüş sonrası M3 ile Deak Ferenc Ter'e ulaşıp buradan hareket edebilirsiniz.


Kelenföld Tren İstasyonundan:

M4 ile Kalvin Ter'e ulaşıp buradan hareket edebilirsiniz.


KONAKLAMA


Bizim konaklama yerimiz Sziget festival alanıydı 😅 Giden arkadaşlarımız çoğunlukla AirBnb ile konakladı ama birkaç otel önerisi kaptık. Bir de Enes'in Erasmus zamanında gezerken konakladığı hosteli önerebiliriz.


- Baroque Hostel: Merkeze 40 dk yürüme mesafesinde ancak hemen yakınında M1 metro hattı var, merkeze kısa sürede varmanızı sağlayacaktır. Bir hostelden çok ev gibi, kendinizi oldukça rahat hissedebilirsiniz. Yatakhaneden aile odasına kadar pek çok konaklama seçeneği var.


- Ibıs Centrum: Klasik tarzda Ibis odaları, yine sadelik ve inanılmaz merkezilik.


- Ibıs Styles: Biraz daha tarz ve şık bir Ibis oteli, yine merkezi denebilecek bir noktada.


- Mercure Hotel: Daha üst klasmanda, oldukça merkezi (Vaci Utca üzerinde) bir otel. Kahvaltısı başarılı.


YEME - İÇME


Yeme içme ihtiyaçlarımızın çoğunu festival alanında karşıladığımız için şehir içinde nadiren bir şeyler yedik.


- Zoo Cafe: Bir kahve, bir tatlı, birkaç küçük dost eşliğinde vakit geçirebileceğiniz bir ortam. Bu küçük dostlar isterseniz tavşan, isterseniz kaplumbağa isterseniz de iguana olur. Kediler her yerde zaten. Tatlı bir ortam mevcut ama küçük dostlarımızı yormamak için kısa kısa oynamakta fayda var.
- For Sale Pub: Dünyanın yer fıstığını gönül rahatlığıyla yiyip üstüne de çooook lezzetli bir gulaşı mideye indirebileceğiniz pub. Salaş bir ortamı var. Naschmarkt'ın hemen karşısında.
Szimpla Kert

- Szimpla Kert: Adı Macarcada "Harabe Pub" anlamına gelen bu mekan turistlerin geceleri en çok geldiği yer. İlk olarak rahat bir ortamda uygun fiyata içki bulunabilmesi için açılmış. Şimdi hem etkinliklere hem yeme-içmeye hizmet ediyor. Pazarları çiftçilerin ve yerel satıcıların getirdikleri taze ürünlerle brunch da veriliyor, kişi başı 5000 HUF (2020 için).- Kollazs: Four Seasons Hotel'deki pastane ve bar. Lüks ve güzel bir hizmet sunuyorlar. Kahve ve tatlı için seçilebilir.


Langosh ve körtöskalacs de gulaş dışındaki diğer yerel tatları. Langosh, büyük boy pişi aslında, malzemeler ise kumpir mantığında çeşit çeşit 😬 Körtöskalacs ise trdelnik gibi, hamur tatlısı. Bu tatları da dönmeden denemeyi unutmayın 🎈Bu detayları da tamamladıysak gezilecek yerler rehberimize bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Bizi buraya tıklayarak instagramdan da takip etmeyi unutmayın😍


Keyifli geziler 🎈


Sevgiler,

H&E

#gezi #seyahat #tatil #gezgin #gezginçift #gezirehberi #tatilrehberi #geziblogu #budapeştegezirehberi #budapeste #balondandunya


75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page